Mezunlarımızın Görüşleri

Mezunlarımızın Görüşleri

Abdulfettah İsmail ŞENBAŞ

Üniversitemin logosunu her gördüğümde bilinçsiz bir şekilde yüzümde beliren tebessüm, kendimi hala buraya ait hissettiğimi gösteriyor, biliyorum.
29 Mayıs Üniversitesi’ni tercih ederken aynı zamanda zihnimde çok yönlü bir gelişim hikâyesi de vardı. Üniversitemin kariyerime yapacağı nitelikli dokunuşları daha İngilizce hazırlık senesinde hissetmiştim. Üniversitemin çok dilli eğitim prensibi ile öğrencilerini profesyonel iş hayatına hazırlıklı hale getirmesi; ülke ekonomisine, siyasi yapısına ve mevcut mesleki formasyonlara hâkim olduğunun bir kanıtıydı. Ciddi bir dil eğitimi vermesi ve alanında en yetkin kadrolarla çalışması, seneler içerisinde 29 Mayıs Üniversitesi’ni rakipleri arasında ayrıcalıklı bir konuma getirmiştir.
Üniversite hayatımız boyunca birçok kazanım elde ettiğimizi söylemeliyim. Bunlardan sadece birisi, hocalarımız tarafından uygulanan kapasite geliştirme ve potansiyeli ortaya çıkarma metodolojileriydi. Mezun arkadaşlarımın akademik hayata kolay adapte olmalarının muhtemel sebebi de sanırım buydu. Ben şu an uluslararası bir STK’da genel koordinatör olarak görev yapıyorum. Burada yaptığım işlerde üniversitemin ve hocalarımın bana katkısını neredeyse her aşamada hissediyorum. Analitik düşünme, karar verme ve uygulama, kriz ve topluluk yönetimi, rapor yazma ve değerlendirme gibi farklı alanlarda bana kazandırdıkları her şey için hocalarıma minnettarım. Keyifli bir öğrencilik ve ayrıcalıklı bir kariyer istiyorsanız, 29 Mayıs Üniversitesi sizin için harika bir seçim olabilir.

Emina KYZYLKAYA

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ilk dönem mezunlarından ve aynı bölümde yüksek lisansını bitirmiş biri olarak, bu üniversiteyi seçtiğim günden itibaren gerek akademik kadrosu gerekse uluslararası ortamı ve sosyal faaliyetleri açısından beni hiç pişman etmediğini belirtmek isterim.

Bu üniversiteye adımımı attığım andan itibaren birçok imkândan faydalanma şansım oldu. İlk olarak, İngilizce hazırlık programı kapsamında üniversitemizin yurt dışı olanaklarından faydalandım ve sonrasında lisans döneminde aldığım eğitim daha geniş bir bakış açısı kazanmama imkân sağladı. Yüksek lisans döneminde ise akran danışmanlığı ve öğrenci asistanlığı yapmam sayesinde kazandığım akademik deneyim ise bana paha biçilemez bir tecrübe kattı.

Bölümümüzün vizyoner hocalarından aldığım eğitim ve destek ve ayrıca bu süreçte edindiğim tecrübeler sayesinde önemli kurumlarda staj yapma ve T.C Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi gibi bir kurumda kısmi zamanlı çalışma imkânım oldu ve şu anda T.C Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nde Analist olarak çalışıyorum.

Siz değerli, başarılı ve genç arkadaşlarımızı da üniversitemizin bu güzel imkanlarından faydalanmak için 29 Mayıs’a bekleriz.

Hasan Basri BARIT

2014 senesinde liseden mezun olduktan sonra aklım hayli bir karışıktı ve ne yapacağımı çok bilmiyordum, ancak yolum bir şekilde İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ile kesişti ve burada Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans öğrenimime başladım. Verdiği burslar ve ders programı benim bu okulu seçmemdeki temel sebeplerdi. İlk sene kaliteli bir hazırlık eğitimi aldım ve okulum tarafından İngiltere’ye gönderildim. Birinci sınıfa başladığım zaman ise yoğun bir eğitim beni bekliyordu. İlk iki sene alanımla alakalı temel ve alt yapıyı atan dersleri aldıktan sonra 3. Sınıfta bir bölge ve dil seçmem gerekiyordu. Ben bölge olarak Avrasya ve dil olarak Rusça seçerek eğitimime devam ettim. Ayrıca 3. sınıfın ilk döneminde Erasmus+ ile Litvanya’da bulundum. Bu sayede hem gezmiş hem de farklı ülkelerin eğitim metotlarını görmüş oldum. Döndüğüm zaman Rusça eğitimime okulumda devam ettim. Mezun olduktan sonra ilk olarak İstanbul Şehir Üniversitesi’nden tam burslu yüksek lisans eğitimine hak kazandım, ancak daha sonrasında Şehir Üniversitesini bırakıp Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde baştan başladım ve şu an ders dönemini bitirmiş bulunmaktayım. Ayrıca 2021 ocak ayından beri Işık Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. Tüm bu başarılarımda 29 Mayıs Üniversitesinin verdiği eğitim ve hocalarımın etkisi çok büyük.

Mehmet Emre YILMAZ

Merhaba, ben Mehmet Emre YILMAZ. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bölümü’nden 2019 yılında mezun oldum. Şimdi ise yüksek lisans eğitimime İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Programı’nda devam etmekteyim. Ayrıca, İstanbul Aydın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktayım.
Türkiye’de bilimin adeta kalbi olarak niteleyebileceğimiz İstanbul’un merkezi noktalarından birinde yer alan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, sosyal bilimler alanında kendini akademik yönden yetiştirmek isteyen bireyler için birçok fırsat barındırıyor. Bünyesinde bulunan alanında yetkin akademik kadro ve öğrencilerle kurduğu birebir iletişim, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’ni ön plana çıkaran en önemli iki özelliğidir. Bununla birlikte İSAM Kütüphanesi’ni ve kütüphanenin bize sağladığı sosyal ve kültürel ortamı burada zikretmeden geçemeyeceğim. Çeşitli coğrafyalardan gelen öğrenci kardeşlerimiz sayesinde oluşan uluslararası atmosfer, özellikle Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, bize daha da güzel imkanlar sunuyor. Bu noktada Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencilerine 3. sınıftan itibaren uygulanan modül sistemi ve açılan yabancı dil dersleri (Rusça, Fransızca, Arapça, Almanca vd.) akademik bilgiyi yerel ile küresel bağlamlara yerleştirmeyi kolaylaştırıyor.
Sözün özü İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Türkiye’deki Vakıf Üniversiteleri arasında öğrenci başına en fazla basılı kitap düşen üniversite olma ünvanıyla sayfaları sizden dikkatlice çevirmenizi bekliyor.

Muhammed İsmail AKKAYA

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler bölümünden bu sene mezun oldum. Üniversite tercihi yaparken beni en çok cezbeden şey üniversitenin akademik ortamı oldu. Bölüm hocalarımın desteği ve gayretleri ile lisans eğitimin boyunca kendimi hem akademik anlamda hem de dil anlamında geliştirdim. Özellikle bölümünde uygulanan modüler eğitim sistemi sayesinde seçtiğim Avrasya modülünde Rusya ile alakalı aldığım dersler Rusya araştırmalarına olan ilgim daha da artmış oldu. Bunun yanında Avrasya modülünde verilen Rusça dersler sayesinde Rusçayı B2-C1 seviyesine kadar öğrenmiş oldum. Bu sebeplerden dolayı yüksek lisans eğitimime Rusya’da devam etmeye karar verdim. Hâlihazırda Rusya’da HSE Univesity Russin Studies Master Programın’dan burslu olarak kabul aldım.

Recep Sami KARAMAN

Üniversitem en başından beri şahsıma; tıpkı ismindeki fethin, kapanan bir dönemin ardından açılan yeni bir çağın hissiyatı gibi, hayatımda bir dönemin kapandığı ve ardından daha donanımlı ve dirayetli bir bakış açısı ile yeni bir dönemin başladığı hissiyatını vermiş, hala da vermektedir.
Lisans eğitimimi İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi olarak 2013-2018 yılları arasında tamamladım. Bu süreçte benim için üniversitemin ön plana çıkan en önemli özelliği, bir yıllık yoğun hazırlık süreci sonrasında, alanından uzman hocaların çoklu disiplin anlayışı ve birden çok dil imkanı ile bizleri lisans sonrası hayata hazırlamış olmasıdır.
Benim için İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, şehrin içerisindeki merkezi konumu, akademik seviyesi, geniş araştırma imkanları ve içerisinde barındırdığı çok kültürlü ve geniş yelpazeli yapısı sayesinde muadili bulunmayan ve lisans dönemi boyunca, hem alanında yetkin hem de bilgi ve beceri açısından isterseniz akademik alanda, isterseniz de profesyonel iş hayatında başarılı kazanımlar edinebileceğiniz, hatta bu kazanımları daha da ileriye taşımanıza olanak sağlayabilecek bir üniversite. Zira, mezuniyet sonrası hem Türk Hava Yolları A.O.'da Uzman olarak çalışmakta hem de Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim.
İstanbul'da, tarihin yazıldığı bu kadim şehirde tüm bu mevzu bahis durum sizleri bekliyor...

Yusuf Bera TOPALOĞLU

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, seçkin akademik kadrosu ve büyük bir titizlikle hazırlanan ve her geçen gün büyümeye devam eden kütüphanesi ile öğrencilerine ayrıcalıklı bir eğitim ortamı sunmaktadır. Ayrıca, mezunu ve mensubu olduğum Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, güçlü akademik kadrosunun yanında, %100 İngilizce eğitimi, öğrencilere istedikleri bölgeler üzerine uzmanlaşma imkânı sağlayan modül sistemi ve bu doğrultuda sunulan ikinci yabancı dil imkânı ile bu ayrıcalıklı eğitim ortamının önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Kendi tecrübemde ben, 2018 yılında İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Şehir Üniversitesi’nde aynı bölümde yüksek lisans programına kabul aldım ve aynı sene içerisinde İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladım.   YLSY Yurt Dışı Doktora Bursunu kazandım ve bu sayede doktora çalışmalarıma Edinburgh Üniversitesinde devam ediyorum.

Üniversitemizi ve bölümümüzü tercih edecek arkadaşların üniversitemizin sahip olduğu akademik ortam ve imkanlar sayesinde hedefledikleri kalitede bir eğitim alacaklarından ve mezun olduklarında çok daha iyilerini başaracaklarından eminim.

Halil Nurullah ŞENER

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nden 2020 yılı yaz döneminde mezun oldum. Liseyi dil sınıfında bitirdikten sonra dil becerimle istediğim kariyeri birleştirebilmek adına İngilizce eğitim veren İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü tercih ettim. Akademik kadrosu, kütüphanesi ve öğrenci ortamının yanı sıra sivil toplum anlamında da gelişmiş bir ortama sahip olan okulumuz öğrencilik yıllarımda bana birçok şey kattı. Üniversitede geçirdiğim 4 yılda hayatımda kalıcı hatıralar ve arkadaşlıklar biriktirdim. Lise yıllarımdan itibaren sosyal sorunlara yönelik farkındalık geliştirme çabalarıma üniversitede de devam ettim. Birçok sivil toplum kuruluşunda ve okulumuzdaki öğrenci kulüplerinde gönüllü olarak yer aldım. Üniversitede öğrenim gördüğüm bölümün bana dünyayı ve insanları anlamaya yönelik faydaları oldu. Nihayetinde de hem okulda, hem de okul dışında yaptığım çalışmalar neticesinde dünya çapında faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kuruluşu olan Islamic Relief’te çalışmaya başladım. Okulda öğrendiğim analitik düşünme, organizasyon becerileri ve rapor yazma becerisinin de katkısıyla kısa bir sürede işimde başarı sağlayarak terfi aldım. Üniversitede öğrenim gördüğüm süre boyunca hocalarımıza erişim noktasında hiç sorun yaşamadım. Mezun olmama rağmen hocalarımla iletişimim devam etmekte ve bana hala yol göstermektedirler.

Oğuzhan BARÇIN

Uluslararası yetkin kadrosu ile başlangıçtan itibaren öğrencisinde sağlam bir akademik altyapı oluşturmayı hedefleyen bir bölümün 2020 mezunu ve halihazırda da yüksek lisans öğrencisi olarak, hem yüksek lisansımda asistan öğrenciliğim hem de iş hayatımda bu bölümdeki öğrenci odaklı yaklaşımın ve kazanımlarımın değerini gün geçtikçe daha iyi anlama fırsatım oldu. Üniversitenin öğrenci başına en çok kitap düşen kütüphanesi ve İSAM gibi bir imkanı olması da bölüm öğrencileri için bir avantajdır. İnisiyatif alabilme ve takım çalışması noktasında ise, öğrenci konseyi ve öğrenci kulüplerinde çalışmaları olan bir mezun olarak, üniversitemizde bu çabaların her zaman desteklendiğinin altını çizmek istiyorum. Bölümün eğitim dilinin %100 İngilizce olmasının yanında, ikinci yabancı dili ve bölge uzmanlığı kazandırmayı amaçlayan bir müfredata sahiptir. Global ve yerel bağlamlarda bir bakış açısı kazandırmak ve gündemlerine hakim olabilecek bir yetkinliği kazandırmak için araştırmaya teşvik etme, özgüven kazandırma ve bilgiye ulaşma anlamında gerekenleri sağlayan bölümümüz, bununla üretken bir vizyon ortaya koymaktadır. Bölümümüzün Erasmus+ noktasındaki anlaşmaları ve bölümümüzün 2020 yılı itibariyle Jean Monnet Chair bağlamında ortaya koyduğu çalışmalar da bu başarılı vizyonu destekleyen bazı çıktılardır. Yalnızca mezun olana kadar değil, mezun olduktan sonra da bağını koparmayan ve mezunlarının gelişimlerini takip eden bir bölüm olarak, henüz genç olsa da, bir dönüm noktası yaratacağına inanıyorum.